АВТОМАТИЗАЦИЯ НА СГРАДАТА

Какво е автоматизация на сграда и какви са ползите от нея?

ПЛАНИРАНЕТО, ПРОЕКТИРАНЕТО И ИЗГРАЖДАНЕТО НА НОВИ И МОДИФИЦИРАНЕТО НА СЪЩЕСТВУВАЩИ СГРАДИ ИЗИСКВАТ МНОЖЕСТВО РЕШЕНИЯ ЗА КОНТРОЛ, ИЗМЕРВАНЕ И АНАЛИЗИРАНЕ НА ИНФОРМАЦИЯ.

Решенията за автоматизация на сградата са много, от видеонаблюдение, СОТ система, системи за сигурност, пожарна безопаснодн до газ детекция, управление на климатизация, управление на осветлението, контрол на достъп, биометрия и др. 

Сградна автоматизация чувствително подобрява комфорта на обитателите и ползвателите на сградата. Освен това системите за автоматизация на сградата също помагат за оптимизиране и минимизиране на разходите.

Система за сградно управление (BMS – Building Managеment System), наричана още система за управление на сгради, е система, която контролира и управлява различни електрически, електронни и механични системи в цялата сграда. Системите за сградна автоматизация могат да управляват и контролират различни компоненти в структурата на сградата, като отопление, вентилация, климатизация.

Например: Осветителни и други електрически системи; ВиК системи; ОВК системи и покривни модули; Пожарни аларми и други аварийни системи; Асансьори и други механични системи; Камери за наблюдение и други системи за сигурност и контрол на достъп.

Системата за сградна автоматизация (BAS – Building Automation System) е система, която може да осигури много предимства за вас, като по-висока енергийна ефективност, по-ниски разходи за експлоатация и поддръжка, по-добро качество на въздуха в помещенията, както и по-голям комфорт и производителност на обитателите.

Каква е разликата между система за управление на сгради – Building Management System (BMS) и система за автоматизация на сгради- Building Automation System (BAS)?

Простият отговор е, че няма разлика между BMS и BАS. Двата термина често се използват взаимозаменяемо в индустрията. Известно време доставчиците се опитваха да разграничат системите за автоматизация на сгради като усъвършенствана версия на системите за управление на сгради. Но тогава всички започнаха да наричат ​​своя BMS BAS.

Доставчиците на софтуер гледаха на BAS като на еволюция на BMS системите чрез добавяне на по-интелигентни анализи и усъвършенствани автоматизирани контролери. Въпреки това, собствениците и операторите на сгради разглеждат BAS като подсистема на BMS с фокус върху автоматизирането на управлението на ОВК и осветление.

Други два термина, които са синоними на BMS, са Системи за управление на сгради (BCS) и Системи за управление на енергията (EMS/EMCS).

  • BMS – Системи за управление на сгради
  • BAS – Системи за сградна автоматизация
  • BEMS – Системи за управление на енергията в сградите
  • EMS – Системи за управление на енергията
  • EMCS – Системи за управление на енергията
  • EPMS – Системи за управление на енергията

Всички тези различни термини имат отделен произход и днес може да откриете малки разлики между доставчиците на софтуер, които все още използват всеки от тези термини. От гледна точка на индустрията, BMS е основният използван термин. По-големите основни доставчици, като Carrier, Eaton, Honeywell, Johnson Control, Schneider Electric и Siemens, имат сложни (и в много случаи множество варианти) предложения и са наистина изчерпателни системи за управление на сгради. По-малките доставчици могат да се специализират в специфични области на управлението на захранването, разпределението на захранването, охлаждането и термичния контрол, но не и различните други компоненти, които предлагат по-големите доставчици.

Основната функция на BMS е да управлява вътрешните условия на околната среда в сградата, т.е. температурата, по начин, който е възможно най-енергийно ефективен.

Система за управление на сгради (BMS) е компютърно базирана система, инсталирана в сгради за контрол и наблюдение на механични и електрически инсталации, включително; ОВК (отопление, вентилация, климатизация), осветление, енергийни системи, противопожарни системи и системи за сигурност.

Ефективните добре използвани системи за управление на сгради (BMS) предоставят основния инструмент за управление, изискван от мениджърите на сгради, за да гарантират мониторинг и ефективно управление на енергията и комфорта на обитателите. Той позволява на мениджърите на сгради да осигурят оптимална работна среда, като същевременно минимизират разходите на наемодателите и наемателите. Ефективното използване на BMS позволява оптимална производителност на сградата чрез удължаване на експлоатационния живот на оборудването и системите чрез намаляване на натоварването и работните часове. Поради това разходите за поддръжка и капиталови разходи се намаляват и се изразходва по-малко вградена енергия чрез подмяна и надграждане на оборудването.

Когато сградата е завършена, въздействието на нейната структура върху нейното енергийно потребление обикновено е фиксирано, докато не настъпи ремонт. Въпреки това, основната консумация на светлина и енергия за сгради и наематели може да бъде увеличена или намалена от производителността както на сградните системи, така и на наемателите. BMS ще покаже увеличение на потреблението на енергия поради повреда на оборудването или корекции на работните параметри. Например, вентилите за отопление се отварят, когато сградата изисква охлаждане или цели етажи с осветление за продължителни периоди поради почистваща дейност.

BMS може също да посочи, че климатизацията започва да работи часове преди сградата да бъде напълно заета поради дейности на охранителния персонал. С тази информация управителят на сградата може да отстрани такива проблеми чрез консултация или инженерни решения.

Освен това BMS може да не реагира достатъчно бързо на промените в изчислителните изисквания на центъра за данни, тъй като работните натоварвания на приложенията се въртят нагоре или надолу. Въвеждането на ново оборудване също ще промени потреблението на мощност и топлинната динамика.

При липса на BMS, въздействието на подобни събития може да бъде прикрито от сезонни вариации, промени в нивата на заетост или технологични надстройки. Правилно конфигурираната BMS с адекватен брой точно разположени точки за наблюдение е единственият начин, по който мениджърът на сградата може бързо да предупреждава за проблеми, които иначе биха могли да останат неоткрити, докато не бъдат предприети годишни инспекции или външни одити.

BMS също е основен инструмент за идентифициране на възможностите за подобряване на енергийната интензивност, например, прецизиране на размера и броя на светлинните времеви блокове, предоставяне на смислени доклади до Комитета за управление на сгради за проблеми и възможности и позволява идентифициране на неизправности, планиране на поддръжка и енергоспестяващи надстройки.

Ако информацията ви е била полезна, моля споделете я.

Прочетете още интересни статии в нашия блог.

Последвайте ни и във фейсбук.